Złoty medal Akademickich Mistrzostw Europy w piłce wodnej 2019 dla waterpolistów AZS Politechnika Łódzka

Niesamowitym sukcesem dla AZS Politechnika Łódzka zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Europy w piłce wodnej 2019 rozgrywane w Koprze (Słowenia).

Niespodziewany ( ale zasłużony) awans do finału i walkę o złoty medal zapewnili sobie waterpoliści AZS Politechnika Łódzka debiutujący w tego typu imprezie. Przeciwnikiem w finale był węgierski zespół reprezentujący Budapest Business School – wielki faworyt mistrzostw.

Trener Edward Kujawa i sztab trenerski „odrobili lekcję” po meczu rundy eliminacyjnej i przygotowali skuteczny plan taktyczny na finałowy mecz. Od początku gra jest bardzo twarda i sędziowska para (Chorwat i Słoweniec) mają dużo pracy aby gra była fair. Pierwsza kwarta – to bardzo mocne wejście naszych zawodników w mecz. Michalski zdobywa trzy bramki, kolejne dokłada Maciejewski i Bar , a Szabłowski na bramce od początku pokazuje, kto dziś będzie górą. Węgrzy zaskoczeni naszą intensywnością gry i świetną obroną popełniają dużo strat i odpowiadają tylko dwoma bramkami. Prowadzimy 5:2. Kolejna kwarta to falowe ataki Węgrów. Niestety dwa szybkie wykluczenia „łapie” kierujący grą naszego zespołu kapitan Piotrek Michalski i Węgrzy wracają do gry wygrywając kwartę 4:2. Wynik po pierwszej połowie to 7:6 dla AZS Politechnika Łódzka. Trzecia kwarta to gra z obu stron na przełamanie przeciwnika. Z naszej strony z powodu trzeciego wykluczenia kończy mecz Marcin Bar, ale również skończył grę ze strony węgierskiej bardzo groźny w ataku Andras Garancsy. Kwarta kończy się remisem 2:2. Ostatnia, czwarta kwarta zaczyna się od szybkiego gola zdobytego z przewagi przez Michalskiego. Ale za chwilę zostaje po raz trzeci wykluczony z gry i to jest dla niego koniec meczu.
Mamy prowadzenie 10:8. Ciężar gry przejmują Maciejewski i Szymański, którzy od początku spotkania sprawiają Węgrom dużo kłopotów. Po kolejnej bramce Maciejewskiego prowadzimy już trzema bramkami (11:8), a do końca meczu pozostają niespełna 4 minuty. Trener Kujawa bierze time out, ale to Węgrzy odpowiadają bramką i wydaje się, że wynik będzie nierozstrzygnięty do ostatnich sekund meczu. Jednak jest skuteczna odpowiedź z naszej strony – ładnym strzałem popisuje się Kalata, a Szabłowski po raz kolejny broni akcje sam na sam i na dwie minuty przed końcem meczu mamy prowadzenie trzema bramkami 12:9.  W tym momencie Węgrzy jeszcze próbują zaatakować, ale po kolejnej niesamowitej akcji naszego bramkarza musieli się pogodzić z przegraną w finale.
W naszym zespole na pewno na wyróżnienie zasłużyli doświadczeni Piotr Michalski, Marcin Bar, Nikita Chuprina , Andrzej Maciejewski, Jan Szabłowski czy Bartosz Szymański ( MVP turnieju). Ale należy podkreślić również świetne zawody debiutującego w naszym zespole Emila Kalaty czy dającego dobre zmiany Dominika Sielskiego. Trzon zespołu uzupełniali Adrian Wulkiewicz, Maciej Cichoń i Przemysław Rudziński.

Akademickie Mistrzostwa Europy w piłce wodnej 2019 Koper (Słowenia).
Mecz finałowy o złoty medal
Lodz University of Technology vs Budapest Business School 12:9 (5:2; 2:4; 2:2; 3:1)
Bramki dla naszego zespołu: Michalski 4, Bar 2, Maciejewski 2, Szymański 1,Kalata 1, Sielski 1, Chuprina 1

Mecz o brązowy medal
Rhine-Westphalia Institute of Technology Aachen 16:14 vs University of Primorska 12:5 (2:2; 4:2; 4:0; 2:1)